Bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, iż krawat to jeden z najpopularniejszych elementów męskiej garderoby, szczególnie jeśli chodzi o stylizacje o charakterze nieco bardziej formalnym – na tak zwane wyjątkowe okazje. Mucha, choć niewątpliwie elegancka i stylowa w dalszym ciągu ustępuje mu miejsca. Wiadomo już że krawat i koszula to bardzo dobrze dobrana para – pozostaje więc pytanie jak należy zatroszczyć się o męski krawat tak aby mógł on posłużyć przez wiele lat, nie tracąc swojej delikatności, jakości, czy koloru. Jak i czym należy czyścić krawat, a jak wygładzać jego materiał? Czy warto w ogóle się nad tym głowić? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.
Jak wyczyścić krawat?
Wbrew pozorom nawet ciemne krawaty podobnie jak inne elementy garderoby wymagają należytego czyszczenia. Szczególnie jeśli powstały już na nim zabrudzenia. W końcu krawat to dodatek noszony tuż przy szyi nie trudno więc przenieść na niego kawałków jedzenia, czy płynów. Co więc zrobić gdy to się wydarzy? Po pierwsze trzeba działać szybko – tak właściwie w chwili powstania problemu. Krawat należy jak najszybciej zdjąć usunąć zabrudzenie tępą stroną noża czy łyżką, zaś zabrudzenia na skutek rozlania płynów po prostu jak najmocniej odsączyć chusteczką lub wilgotną serwetką. Co ciekawe świetnie sprawdza się również woda gazowana. O czym jeszcze należy pamiętać? Najważniejsze to nie pocierać tkaniny – zamiast efektu czyszczenia po prostu najzwyczajniej utrwala się plamę na tkaninie, a więc otrzymuje efekt odwrotny do zamierzonego.
Krok drugi –„czas na pranie”!
A sprawa wcale nie jest taka prosta jak się wydaje. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy krawat można po prostu ściągnąć i wyprać w pralce z resztą swoich ubrań – Odpowiedź brzmi nie! Większość producentów wyklucza w ogóle możliwość prania tego dodatku garderoby w pralce automatycznej. Tak więc jedyne sensowne rozwiązanie jeśli chodzi o usunięcie plamy z powierzchni krawata to opcja prania ręcznego. Jednak sama woda do za mało – jakich substancji zatem użyć aby pozbyć się niechcianej plamy? Doskonale sprawdzają się tutaj tak zwane „babcine receptury”. Mowa o użyciu mąki ziemniaczanej, talku oraz soli – zatem substancji które świetnie wchłoną pozostałości tłuszczu, a jednocześnie nie zniszczą delikatnej tkaniny krawata. Jednocześnie pamiętać należy aby nie miąć ani nie trzeć materiału – ponieważ jest on bardzo podatny na zagniecenia, trudno więc później będzie doprowadzić go do stanu używalności. Zapomnieć natomiast można o użyciu silnych piorących środków chemicznych – to po prostu zbyt ryzykowne rozwiązanie. To nieco uogólnione zasady – w końcu każda tkanina rządzi się swoimi prawami. I tak na przykład krawat jedwabny należy po prostu namoczyć w letniej wodzie z mydłem, a następnie lekko pocierać plamę, następnie zaś przepłukać go wodą z octem, a kolejno samą wodą – dzięki czemu zyska on niepowtarzalny blask.
Prasowanie krawata – czy to możliwe?
Niestety nie wolno poddawać delikatnych krawatów bezpośredniemu działaniu żelazka – można jednak je wyprasować przez bawełnianą szmatkę. Czasami trudno jednak o wygładzenie bardzo mocnych zagnieceń tym sposobem. Wówczas należy do wyprasowania użyć pary wodnej – a dopiero potraktować je żelazkiem, oczywiście nie zapominając o użyciu bawełnianej chusteczki. Jako iż prasowanie sprawia nieco problemów należy pamiętać o prawidłowym suszeniu krawatów po praniu – wystarczy rozłożyć je na ręczniku. Wówczas zagnieceń będzie znacznie mniej.