Kategorie:

Jaką odzież wybierać na czas upałów?

Na terenie Polski mamy do czynienia ze zmiennym klimatem, więc ciepłe pory roku przeplatają się z zimnymi okresami. W sezonie letnim dość dużą uciążliwością są wysokie temperatury i silne słońce. W takich warunkach należy chronić skórę przed słońcem, pić dużo wody i dbać o to, aby nie ulec przegrzaniu. W ten sposób można uniknąć nie tylko dyskomfortu, ale również wielu problemów o charakterze zdrowotnym. Warto uzyskać więcej informacji na ten temat.

Ubrania noszone na co dzień to bardzo ważne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort użytkowników w sezonie letnim. Dobrze jest więc wziąć sobie do serca kilka ważnych porad i zasad dobierania ubrań na sezon letni, tak aby prezentować się stylowo, ale jednocześnie poprawić swój poziom komfortu i bezpieczeństwa w okresie wysokich temperatur.

Ubrania bazujące na materiałach naturalnego pochodzenia

Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas silnych upałów, dobrym pomysłem jest wybieranie ubrań wykonanych z tkanin naturalnych, czyli na bazie lnu, wełny, bawełny, modalu, jedwabiu albo konopii. Właściwości takich materiałów sprawiają, że skóra w kontakcie z nimi czuje się lepiej w porównaniu z materiałami sztucznymi, takimi jak między innymi elastan albo poliester. Naturalne tkaniny oferują wysoki poziom higroskopijności, czyli skutecznego odprowadzania potu i wilgoci. Warto zwracać uwagę na wełnę o luźnym splocie, która co prawda kojarzy się z ciepłą odzieżą. Okazuje się jednak, że oczywiście, zapewnia ona ciepło w porze jesienno-zimowej, ale latem umożliwia skuteczną walkę z nieprzyjemnymi upałami.

Tkaniny o luźnym splocie to podstawa

Oczywiście wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonana jest odzież odgrywa bardzo ważną rolę, ale do osiągnięcia optymalnego poziomu komfortu termicznego niezbędne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni splot tkaniny. To od tego zależy bowiem swobodny przepływ powietrza lub jego zablokowanie. W ubraniach zimowych mamy do czynienia ze zwartymi, ścisłymi sploatami izolującymi ciało i chroniącymi je przed niskimi temperaturami oraz utratą ciepła. W ubraniach letnich wymagane są za to tkaniny posiadające luźne sploty, które nie zatrzymują powietrza i pozwalają na jego swobodny przepływ między odzieżą, a skórą. W ten sposób charakteryzują się one bardzo dobrą przewiewnością, gwarantują przyjemne uczucie chłodu oraz umożliwiają efektywne odprowadzanie wilgoci i potu z ciała. Warto sięgać między innymi po len o luźnym splocie, który jest przewiewny, ale jednocześnie bardzo trwały.

Luźne ubrania oddalone od skóry

Odzież mocno dopasowana do ciała nie jest dobrym wyborem na sezon letnich upałów, ponieważ takie ubrania w znaczącym stopniu ograniczają swobodne krążenie powietrza między odzieżą, a skórą. W takiej sytuacji pot wsiąka w ubranie, a to powoduje dość spory dyskomfort. Tkanina dodatkowo nagrzewa się na słońcu i przylegając ściśle do ciała, będzie przekazywać swoje ciepło na skórę. W związku z tym o wiele lepiej jest wybierać luźniejsze, mniej dopasowane ubrania, które są oddalone od skóry, gwarantują przewiewność oraz możliwość oddychania skórze.

Pozostałe istotne informacje

Okres wysokich tempertur to czas, w którym lepiej jest nosić jak najmniej warstw odzieży, ponieważ wszelkie dodatkowe warstwy ograniczają swobodne krążenie powietrza. Warto jednak zadbać o zapewnieniu skórze osłony przed słońcem, aby uniknąć nadmiernego opalenia, a nawet oparzenia. Dobrym pomysłem są jasne ubrania odbijające światło, w których poziom chłodu i komfortu będzie wyższy niż w przypadku ciemnych ubrań pochłaniających światło słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.