Polska jest krajem, w którym mamy do czynienia z różnorodnymi, zmiennymi porami roku. W sezonie letnim bardzo dokuczliwe mogą być upały. Istotne jest więc regularne uzupełnianie płynów oraz dbałość o to, aby się nie przegrzewać. Dzięki temu można uniknąć różnych niechcianych problemów natury zdrowotnej. Warto dowiedzieć się czegoś więcej w tym zakresie.
Okazuje się, że w sezonie letnim, na komfort i bezpieczeństwo mogą wpłynąć ubrania zakładane na co dzień. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych porad i zasad ubierania się w porze letniej, tak aby zapenwić sobie atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim komfort termiczny i bezpieczeństwo w okresie dominowania wysokich temperatur.
Odzież bazująca na naturalnych tkaninach to podstawa
Aby przetrwać nawet bardzo silne upały, warto zakładać na siebie ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak wełna, len, bawełna, jedwab, konopie czy też modal. Materiały takie posiadają właściwości sprawiające, że skóra czuje się lepiej w kontakcie z nimi niż z komponentami sztucznymi, takimi jak na przykład poliester. Tkaniny naturalne charakteryzują się wysokim stopniem higroskopijności, więc skutecznie odprowadzają pot. Pod tym względem godna uwagi jest w szczególności wełna, czyli owcza sierść, która kojarzy się z ciepłymi ubraniami. W rzeczywistości rzeczywiście zimą zapewnia ona odpowiedni poziom ciepła, ale latem ułatwia walkę z nadmiernie wysokimi temperaturami.
Ubrania z tkanin o luźnych splotach
Bardzo ważne są odpowiednio dobrane surowce naturalne, z których wykonana jest odzież, ale sprawą kluczową dla komfortu termicznego jest rodzaj zastosowanego splotu tkaniny. To od niego zależy blokada powietrza lub jego swobodny przepływ. W odzieży zimowej stosowane są ścisłe sploty, które jak najbardziej izolują ciało i chronią je przed zimnem oraz zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. W odzieży letniej wymagane są z kolei tkaniny o luźnych splotach zapewniające bardziej swobodny przepływ powietrza między ubraniem, a skórą. Dzięki temu ubrania są przewiewne, zapewniają przyjemny chłód oraz skutecznie wspomagają odprowadzanie potu z ciała. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o luźne sploty jest len, który pomimo przewiewnego charakteru i zapewniania skórze możliwości oddychania, charakteryzuje się dużą trwałością.
Elementy garderoby mniej dopasowane do ciała
Ubrania, które są mocno dopasowane do ciała w dość dużym stopniu ograniczają krążenie powietrza między skórą, a ubraniem. W związku z tym pot nie wysycha na skórze tylko od razu wsiąka w ubranie co wpływa negatywnie na komfort. Dodatkowo nagrzana przez słońce tkanina, która przylega ściśle do ciała, w bardzo szybki sposób przekaże ciepło do skóry. Warto więc sięgać po luźniejsze ubrania, które skutecznie odizolują skórę od ciepłej powierzchni odzieży oraz zapewnią jej odpowiednią przewiewność i możliwość komfortowego oddychania.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Przy wysokich temperaturach należy zakładać jak najmniejszą ilość warstw ubrań, ponieważ każda dodatkowa warstwa stanowi ograniczenie dla optymalnej cyrkulacji powietrza. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o osłanianiu skóry przed słońcem, ponieważ brak jakiejkolwiek osłony sprawi, że będzie się szybciej nagrzewać zwiększając dyskomfort, a nawet prowadząc do groźnych oparzeń. Warto też zakładać jasne ubrania, ponieważ takie kolory skutecznie odbijają światło, podczas gdy odzież w ciemniejszych barwach będzie je pochłaniać. Innymi słowy, w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu, jasne ubrania zapewnią wyższy poziom chłodu i komfortu w porównaniu z odzieżą w ciemniejszych barwach.
Druga część artykułu – sprawdź.